Procvičování cizích slovíček

Na internetu existuje nepřeberné množství takovýchto programů – zlepšováků. A přeci jenom bych Vám rád ukázal jeden, se kterým jste se zatím setkat nemohli. Ptáte se proč? Protože jsem ho kompletně celý napsal sám. Můžete namítnout, že je to „Nošení dříví do lesa.“, ale já na něj jsem hrdý. Jak je u mne obvyklé, program stoprocentně funkční (alespoň se domnívám 🙂 ) na debian-based systémech, na ostatních linuxových distribucích nemůžete využít instalátor.

Když jsem se v průběhu školního roku dozvěděl, že vypracování nějakého projektu může v předmětu TVY (technické vybavení) vylepšit známku až o jeden stupeň, neváhal jsem. Z dřívějška jsem měl rozepsaný takový program na procvičování slovíček. No, procvičování…. spíše bych to přirovnal k automobilu Morris Marina – sice to nějak jede, ale je to pomalý jako šnek a nic víc to neumí. A ještě k tomu ten vzhled. To samé by se dalo říci o jedné z prvních verzí mého programu. Jako programovací jazyk jsem zvolil Python a grafické rozhraní Tkinter. Hádejte jak to asi vypadalo? 🙂

Proto jsem začal studovat nějaké ty základy PyGTK, což je daleko rozumnější, i když se musí využívat externí knihovny, než u Tkinteru. Postupem času jsem napsal program, za který se snad nemusím stydět. Můžete vytvářet nový soubor se slovíčky, vytisknout si slovník a samozřejmě i spustit zkoušení. Tam jsou dostupně dvě kategorie – lehká a těžká. V podstatě je rozdíl jenom v tom, že těžká přidává k procvičování o 30% náhodně vybraných slovíček navrch.

Program má i spoustu nedostatků, ke kterým bych zařadil nemožnost editace souborů. Dále by se hodilo vytváření statistik či propojení s nějakou knowledge databází. A to mne přivádí k další myšlence…

… Rozhodl jsem se vývoj tohoto programu ukončit na dobu neurčitou a uvolnit zdrojové kódy jako open-source. Snad by se to někomu mohlo hodit v psaní jeho vlastního programu nebo by mohl pokračovat ve vývoji (rád se opět zapojím). Pokud by byl s něčím problém, určitě napište do komentářů – určitě odpovím.

anglictina.kamilhanus.cz

 

PS: upozorňuji na značně nedodělaný css styl pro Internet Explorer – na linuxu se to holt ladí blbě 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *