RaspberryPiLogo_2

RaspberryPi – Kernel panic

Tak jsem to taky dostal! Samozřejmě mluvím o tom, že mi dorazilo 3 měsíce objednané RaspberryPi. Nebudu dělat recenzi zařízení – UTFG! V tomto příspěvku bych se rád rozepsal o docela časté chybě Kernel panic – not syncing: Fatal exception in interrupt.

Na spoustě se můžete dočíst, že je tato chyba způsobena nekvalitními napájecími zdroji, USB zařízeními, které si berou moc proudu, atd. Jelikož ale mám oficiální napájecí adaptér od RS online, byl by to krapet fail. Chyba tedy bude jinde. Na Raspberry mi neběžela žádná náročnější služba kromě Transmission a zdá se, že v tom byl právě problém. Nevím přesně, co způsobovalo Kernel panic, každopádně omezit maximální počet peerů na 24, resp. 20 na torrent a snížit rychlost na 500kB/s u stahování, resp. 50kB/s u odesílání pomohlo. Časem se pokusím zjistit, zda by nestačilo snížit pouze peery nebo rychlost, ale zdá se, že problémem bylo příliš IO operací, které RaspberryPi nezvládlo.

 

AKTUALIZACE

Zdá se, že předchozí omezení pomohly udržet Raspberry trochu déle „naživu“, ale kernel panic přetrvává. Nyní jsem se rozhodl udělat ještě drastičtější omezení na 250kB/s downloa,a upload omezit úplně a snížit počet peerů na 10. Snad to není chyba zapojení Ethernetu, ale pouze v transmission-daemon.

AKTUALIZACE no.2

Vypadá to, že se mi podařilo tento problém vyřešit 🙂 Moje RaspberryPi mělo defaultně rozdělenou paměť na 192MB pro RAM a 64MB pro grafiku. Podle návodu na https://github.com/Hexxeh/rpi-update jsem aktualizoval firmware a pro RAM jsem vyhradil 224MB. Nyní mi Transmission běží 2 hodiny bez freezu, tak se uvidí, jak to celé dopadne.

7 komentářů u „RaspberryPi – Kernel panic“

  1. Hello, has this solved your problem?
    My pi still panics sometimes. In my case im running a program which use about 30% cpu..
    Still had disconnected all usb devices from the pi but continues

    1. Hi! Yes, this was the solution for me. Have you already tried updating the firmware and repartitioning the memory for RAM and GPU memory? Maybe you can try run htop over ssh and check, what process takes most CPU power/RAM when Pi freezes.

  2. Taky se mi na RPi objevuje tento problém u Transmission. Zkoušel jsem update a 224MB/32MB rozdělení paměti. Který linux používáš? Já používám Arch. Případně používáš stále stejné nastavení Transmission, jak píšeš na začátku článku?

  3. Nastavení mám jiné, po přerozdělení paměti na 224/16MB mi šli torrenty v pořádku. Ale Kernel panic přetrvával když bylo připojených třeba 150 hostů. To se avšak stane málokdy. Jinak používám debian

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *