Recenze Amazon Kindle 4 (2011)

Již delší dobu jsem se přemýšlel nad otázkou, zda si mám pořídit elektronickou čtečku knih Kindle od Amazonu či nikoli. Poté, co Amazon uvedl novou generaci Kindla, rozhodl jsem se pro jeho koupi. Za 129$ vč. poštovného dostanete krásnou čtečku knih bez klávesnice, což může být pro někoho omezující. U poštovného bych se rád zdržel. Sice stojí 20$, ale zdá se, že Amazon za Vás platí případné celní poplatky. Navíc čtečka dorazí ve velice krátkém čase. Odeslána byla 5.října a doručena dnes, tedy 7. října. To je neuvěřitelné! V jakém obalu Kindle dorazí a informace o jeho vzhledu či vlastnostech se dozvíte dále v článku…

Amazon Kindle 4 WiFi lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nepřehlédněte Recenze Amazon Kindle 4: druhá část

Jak jsem již zmiňoval, rychlost mě opravdu překvapila a cena poštovného za to určitě stojí. Čeho jsem se zprvu zalekl, byla velikost balíku – ten je opravdu velice malý. Srovnával jsem ho s velikostí knihy Začínáme programovat v jazyce Python a ta byla větší. Než se dostanu k samotné recenzi, měl bych upozornit, že se jedná o mého prvního Kindla a potažmo elektronickou čtečku knih vůbec. Proto mohou některé názory zavánět zvýšenou euforií či pesimismem.

Obsah balení není nijak štědrý, ale je v něm vše, co je potřeba – krátká příručka v několika jazycích, micro USB kabel pro přenos dat a nabíjení a nakonec samotná čtečka. Podle mého subjektivního názoru vypadá daleko lépe ve skutečnosti, než na renderech od Amazonu.

Po rozbalení Kindlu 4 z krabice je na displeji zobrazen jednoduchý obrázek s informací, jak čtečku nabíjet. Její rozměry jsou opravdu malé, je to úctyhodných 166x114x8,7mm. I když nejsem majitelem předchozí verze Kindle Keyboard, nijak mi nevadí absence HW klávesnice. I když se v některých recenzích můžete dočíst, že není moc pohodlná, lze si na ní zvyknout vcelku rychle a vyhledávání na webu  není nikterak složité (Internetový prohlížeč je dostupný z Menu pod položkou Experimental). Možná jen člověka po chvíli přestane bavit neustálé mačkání jednoho tlačítka, ale na web přeci Kindle dělaný není, nebo snad ano?

Když čtečku poprvé spustíte, zobrazí se  nastavovací dialog s možností nastavení Wi-Fi a propojením čtečky s Vaším Amazon účtem. Pak již můžete Kindla 4 plnohodnotně používat. Knihy do něj můžete dostat buď přes email, který vám Amazon přidělí a zařízení se s ním bude synchronizovat, a nebo jednoduše knihy nakopírovat z počítače. Jestliže si zašlete knihy na email, můžete využít služby převodu jiných formátů do podporovaných. Konkrétně se jedná o:

 • Microsoft Word (.doc, .docx)
 • Rich Text Format (.rtf)
 • HTML (.htm, .html)
 • Text (.txt) documents
 • Archived documents (zip , x-zip) and compressed archived documents
 • Mobi book
 • JPEGs (.jpg)
 • GIFs (.gif)
 • Bitmaps (.bmp)
 • PNG images (.png)
 • Adobe PDF (.pdf)

Zatím jsem se pokusil využít této služby pouze u studijních materiálů ve formátu docx. Soubor se sice převedl, ale rozložení stránky bohužel nezůstalo přesné, resp. na displej se vejde cca 75% původního obsahu a zbytek je s následující stránkou zobrazen na další. Na druhou stanu mohu být rád za to, že se dokument převedl a dostal do čtečky, i když pro ni původně nebyl určen.

Na co bych si chtěl postěžovat jsou boční tlačítka, protože jejich stisk je docela nejistý. Zřejmě to způsobuje jejich menší šířka oproti Kindle Keyboard, ale snad si na to půjde zvyknout. Na přímém slunci jsem číst zatím nezkoušel, ale nezdá se, že by to mělo způsobit nějaké obtíže v čitelnosti displeje.

I přes mé (ne)zkušenosti s čtečkami knih musím říct, že Kindle 4 (2011, chcete-li), je opravdu povedené zařízení. Jako zdroj knih bych doporučil v česku snad největší portál s e-Knihami, PalmKnihy.cz, konkrétně jejich bezplatnou sekci. Jestliže stojíte o zpravodajství, je tu možnost nechat si do Kindlu zasílat nové informace ze serveru E15.cz či Novinky.cz.

Vývoj cen:
Graf ceny produktu Amazon Kindle 4 WiFi poskytuje server Heureka.cz

3 komentáře u „Recenze Amazon Kindle 4 (2011)“

 1. Je to povedená čtečka pro ty, kteří nevyužijí klávesnici u Kindle Keyboard. Kindle 4 je k dispozici i v ČR – http://www.ebook-ctecky.cz/amazon-kindle-4-special-offers-p48 – uvádím odkaz pro ty, kteří nechtějí/neumí nakupovat v USA. Co se týče placení cla Amazonem, tak to už se bohužel změnilo. Amazon už si to účtuje navíc při objednávání, takže objednání v USA už není tak super výhodné, jak bylo 🙁
  Mě samotnému leží dva Kindly na celnici, ale objednával jsem přes shipito.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *