Kindle4_front

Recenze Amazon Kindle 4: druhá část

Jsou tomu přesně dva týdny co mi dorazila nová, nejzákladnější verze Amazon Kindle 4. Pro ty, kteří ještě neví, jedná se o verzi bez klávesnice, audio výstupu, je přítomno pouze 2GB (pro uživatele 1,25GB) paměti a poloviční kapacita baterie (oproti Kindle Keyboard). Jak moc jsou tyto vlastnosti omezující, pokud vůbec, se dozvíte z pokračování článku.

Amazon Kindle 4 WiFi lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nepřehlédněte Recenze Amazon Kindle 4

Řeknu to upřímně, minulý článek nesl nemalé známky euforie. Byl jsem unesen ze vzhledu Kindlu,  z toho jaký je displej a nebo „úžasného“ zasílání novinek ze zpravodajských serverů. Ale potřebuje o člověk vůbec? Ráno vstanu, zapnu počítač a zkontroluji novinky na webech včetně těch zpravodajských. V průběhu dne mám u sebe mobil s internetem a večer zase počítač. Takže nechat si dobrovolně spamovat Kindla s tím, co jste již četli, je naprosto zbytečné. Určitě se to bude hodit člověku, který není permanentně online… Navíc když si tyto newslettery smažete ze svého Kindla, stále zůstávají na vašem Amazon online úložišti, které se jimi za chvíli kompletně zahltí. Ne že by došla kapacita, ale přehlednost je pryč.

Vzhled a zpracování

V porovnání s Kindle Keyboard, který jsem měl na chvíli vypůjčen od známého se mi zdá nový Kindle subjektivně pevnější. O rozměrech nemůže být řeč, je jasné, že zařízení bez klávesnice bude daleko menší. Pěkné je, že se zmenšil rámeček okolo displeje, avšak stalo se tak na úkor pohodlnosti přepínání stránek. Když držím Kindla jednou rukou, občas se stane, že prostě nemohu stisknou tlačítko pro další stránku. Takže stisk není podle mě až tak jistý, jako tomu bylo u předchozí generace.

Ovládací tlačítka pod displejem jsou snadno dostupná pouze pokud držíte Kindle oběma rukama. Zadní strana je mírně pogumovaná a zajišťuje tak bezpečnější držení v ruce. Dole je možné najít dva kontakty, které poskytují +5V pro případné připojení pouzdra se svítilnou či svítilny samotné.

Parametry

I když je tento nejlevnější Kindle značně osekaný, aby se srazila cena co nejníže, pro nenáročné čtenáře bohatě postačí. Jelikož není přítomen audio výstup, není možné přehrávat mluvené knihy nebo si nechat předčítat text. Osobně si ani nedovedu představit, že bych něco takového využil. Baterie má kapacitu 850mAh, což může být pro někoho málo, ale po dvou týdnech nejsem ani na polovině, a to jsem již přečetl pár knih a brouzdal po internetu. Domnívám se tedy že by čtečka mohla vydržet na jedno nabití i víc, než pouhý jeden měsíc. Samozřejmě ale záleží na četnosti jejího používání. Displej má velikost 6″ a rozlišení 800×600 px. Na většinu potřeb to je dostatečné, ale když jsem si potřeboval prohlédnout některé prezentace ze školy, u spousty obrázků se nevykreslily tenké čáry. To je ovšem věc, na kterou Kindle není primárně zaměřen a také mohla nastat chyba při převodu pptx souboru do pdf. WiFi má poměrně dobrý dosah, ale neporadí si s pokročilým šifrováním nebo použitím certifikátů. Mám vyzkoušené WEP, WPA2 a obojí fungovalo bez problému.

Uživatelské rozhraní

To se v podstatě nezměnilo. Dalo by se říct, že je naprosto totožné s minulou generací. I když jazyk systému v angličtině, člověk který ji neovládá si na ni za chvíli zvykne a užívání mu nedělá problémy (tested!). Vše je velmi intuitivní a problém může nastat pouze při čtení knih, které nemají podporované kódovaní nebo když se špatně nastaví při ruční konverzi. Pak namísto diakritických znamének budete mít nesmyslný shluk znaků. Webový prohlížeč je v menu pod položkou Experimentální a také by tam měl zůstat. často se mi totiž stalo, že jsem musel udělat úplný reset svého Kindla, protože jednoduše zamrzl! To se stávalo pouze u stránek s náročným JavaScriptem a s nějakými weby si hravě poradí. Jak jsem již psal minule, s virtuální klávesnicí nemám sebemenší problém. Přestože může být psaní delšího textu obtížné, beru to jako malou daň za absenci velké HW klávesnice, která zařízení zbytečně zvětšuje.

K PC se zařízení připojuje jako klasické Mass Storage zařízení, a tak jsem ani v Linuxu nezaznamenal sebemenší problém. Co mě nejvíce zklamalo u českých ebooků je naprostá absence děl od George Orwella

Vývoj cen:
Graf ceny produktu Amazon Kindle 4 WiFi poskytuje server Heureka.cz

13 komentářů u „Recenze Amazon Kindle 4: druhá část“

 1. Zdravím, zajímalo by mne, v jakém kódování bere čtečka TXT soubory (UTF8, CP1250 atd.), a zdali se toto dá ve čtečce nastavit.

    1. oboje zvládá….většinou nechávám v cp1250 (či win1250 chcete-li), ale u knih, kde jsou kusy v jiném jazyce….např. přímé řeči obsahují kousky francouzštiny nebo ruštiny….hodím do UNICODE-8.
     Když převádíte např. z DOC, tak vám to samo zařve, že tam je víc než jedna znaková sada a dáte to do UTF.
     Dřív jsem měl SONY PRS 5……a tohle je proti tomu výrazný pokrok. Doporučuji. Je to poměrně jednoduchý přístroj. Moc toho nenabízí, ale je to vcelku svižné.

 2. Zdravim, uvazuji o koupi Kindle 4 a chci se zeptat jak je to s tou velmi chvalenou moznosti prevodu do vlastniho formatu… Mam obrovskou databazi knih v .pdb a zajimalo by mne jestli by bylo mozne dostat ty knihy do Kindle… Dekuji za radu

   1. Takze s tim problem neni? Nekde jsem totiz cetl ze dela problem ta funkce E-Ink (nebo jak se to jmenuje)…

    1. Teď se přiznám, že nevím o čem mluvíte. Maximálně jsem vždy narazil na problém s kódováním.

 3. Zdravím, rád bych se zeptal, jak je na tom kindel 4 s výdrží? Opravdu zvládne i měsíc provozu vzhledem ke kapacitě baterie?
  Díky za odpověď.

  1. Zde samozřejmě záleží na používání. Může vám vydržet ani ne týden, může to být měsíc. Osobně mám zkušenost kolem 3-4 týdnů s občasnou Wi-Fi. Ale baterii nikdy nenechám úplně vybít, takže se čísla mohou pohybovat úplně jinde.

 4. Počkat počkat… Vážně čtu, že jsi na tomhle brouzdal? Vyžíváš se snad v tom vymačkávání písmen přes základní čtyřsměrné tlačítko?

  Haha, hned první den jsem se chtěla hecnout a zatweetit přes to, ale to se vážně nedalo. Nemám na to celý lifetime. 🙂

  Ale jinak je to neocenitelný kamarád knihomola. A má větší výdrž než já (a zřejmě i ty), to se oceňuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *